Uszczelnienie monitorowania transportu to dla rządu priorytet

Split payment, czyli podzielona płatność przy rozliczeniach VAT może wejść w życie jeszcze w tym roku – deklaruje wicepremier Mateusz Morawiecki.

Rozwiązanie to w skrócie działać ma tak: regulując fakturę za usługę czy produkt, nabywca będzie ją dzielił na dwie części: kwotę netto odprowadzi na konto sprzedawcy, zaś VAT wpłaci od razu na specjalne konto w urzędzie skarbowym. Ma to pomóc w ograniczeniu nadużyć w odprowadzaniu podatku. Obligatoryjnie split payment stosowany byłby w obrocie paliwami czy w budowlance.

Poprawa ściągalności VAT to dla szefa MF priorytet. (…) Wicepremier Mateusz Morawiecki (…) zapowiada uszczelnienie monitorowania transportu. Nadal na stole jest propozycja obowiązkowego wyposażania ciężarówek w lokalizatory, co ułatwi ich śledzenie. Choć w obecnej wersji ustawy o monitorowaniu transportu towarów, która jest w parlamencie, obowiązku montowania GPS jeszcze nie ma.

– Za kilka miesięcy ciężarówki będą miały lokalizatory. Pracujemy wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem nad tym, by informacja o ruchu drogowym spływała do jednego systemu centralnego, z którego instytucje skarbowe i finansowe mogłyby korzystać – zapowiada Morawiecki.

[ZMPD]