Rosja zapowiada zakaz wwozu produktów drobiowych

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego Rossielchoznadzor zapowiedziała 4 lutego 2017 r. wprowadzenie z powodu ptasiej grypy czasowego zakazu eksportu produktów drobiowych i karm z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

W komunikacie Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego nie podano daty wprowadzenia ograniczeń. Rosyjskim mediom przedstawiciele Rossielchoznadzoru powiedzieli, że dokładnej daty jeszcze nie ma, dodali jednak, że rozpatrują wprowadzenie ograniczeń w ciągu dwóch tygodni.
Zakaz ma dotyczyć mięsa drobiowego – już objętego rosyjskim embargiem żywnościowym, gotowych produktów drobiarskich i wszelkich, które zawierają przetworzony drób, oraz karm i dodatków do karm dla drobiu (oprócz karm pochodzenia roślinnego), a także użytkowanego sprzętu do przetrzymywania, uboju i oprawiania drobiu.
Ograniczenia będą dotyczyć Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Węgier, Włoch, a także Wielkiej Brytanii.